ŞANLIURFA EYYÜBİYE İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Ovabeyli İmece Kütüphanesi ve İmece Bilim Atölyesi Açıldı.

Ovabeyli İmece Kütüphanesi ve İmece Bilim Atölyesi Açıldı.

ŞANLIURFA-Eyyübiye Ovabeyli İlk/Orta Okulunda temelden itibaren gönüllülerin yardımıyla imece usulü yapılan ve bünyesinde 15380 adet kitap  barındıran "Ovabeyli İmece Kütüphanesi" ve 3D yazıcıdan deney setlerine kadar bir çok araç gereç barındıran "Bilim Atölyesi"   İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Ahmet Demir ve Şube Müdürümüz Şevki Dengiz'in katılımıyla 13.06.2019 tarihinde açıldı.

Ovabeyli İlk/Ortaokulu Müdürü Ahmet Can ASRAĞ "Her şey  imkansız zannedilen şeyleri hayal etmekle başladı ve kadim kültürümüzün unutulmaya yüz tutmuş bir değeri olan imece kavramını yeniden tasarlayarak eğitime aktarmamızla mümkün oldu. Bu projedeki imece, her bireyin "ben de yapabilirim en azından deneyebilirim" dediği beceriler üzerinden kendisini geliştirip , ortak meraklara sahip kişilerle  sosyal bir fayda etrafında bir üretim kültürü oluşturmasına ve ortaya bir eser koymasına imkan verdi. Normal zamanlarda bir araya gelemeyen hatta birbirini tanımayan farklı yerleşim birimlerindeki velilerimiz bu projeyle bir araya gelip birlikte düşünme, uygulama grupça iş yapma fırsatı buldular." dedi.

Temelden itibaren yapılan Kütüphane ve Bilim Atölyesinde hiç kamu kaynağı kullanmadıklarını özellikle ifade eden Okul Müdürü Ahmet Can ASRAĞ, "Kitaplık için eski elbise dolaplarını tekrar tasarlayıp dönüştürdük, inşaatın her aşamasında öğretmen ve velilerimiz emek vererek çalıştılar. Atıl durumda olan malzemeleri değerlendirdik. Kütüphanemiz hazır olduğunda bir kampanya başlatıp ülkemizin her yerinden kitap talep etmeye başladık. Ev ve işyerlerinde atıl durumda olan kitaplara talip olduk. Üniversitelerden yayınevlerine kadar birçok yerle yazıştık ve açılışın yapıldığı güne kadar 15380 tane kitap kazandırmış olduk. Bununla birlikte zeka oyunları setleri ve yardımcı ders kitaplarıyla kütüphane okul saatleri dışında da kullanılması için eğlenceli bir yere dönüştürmeyi hedefledik."dedi.

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Ahmet DEMİR, İmece Projesini ilk başladığı günden itibaren takip ettiğini ve kısa sürede ortaya böyle bir eser konmasından dolayı memnuniyetini dile getirdi. Bununla birlikte; Böyle bir çalışmanın emek ve özveri istediğinin farkında olduklarını  bu tarz kapsamlı projelerin nadir olduğunu dolayısıyla  başta projenin mimarı olan Ahmet Can ASRAĞ ve bütün öğretmenlerimizi, velilerimizi tebrik etti.

Kütüphanede öğrencilerle mangala vb zeka oyunları oynamayı da ihmal etmeyen İlçe Milli Eğitim Müdürümüz okulda gerçekleşen TUBİTAK Bilim Fuarını da ziyaret ederek projeler hakkında öğrencilerden bilgi aldı.

 

14-06-201914-06-201914-06-201914-06-201914-06-201914-06-201914-06-201914-06-2019

Yusuf paşa Mah. 11 Nisan Fuar Cad. No15 /Eyyübiye - 0414 312 89 80 0414 312 57 04 0 414 314 56 93

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.