ŞANLIURFA EYYÜBİYE İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

FATİH Projesi eTwinning Faaliyeti

FATİH Projesi   eTwinning Faaliyeti

19-01-2016  

 

                 Eğitimde FATİH Projesi (Fırsatları Artırma ve Teknolojiyi İyileştirme Hareketi), eğitim ve öğretimde fırsat eşitliğini sağlamak ve okullardaki teknolojiyi iyileştirmek için Bilişim Teknolojileri araçlarının öğrenme-öğretme sürecinde daha fazla duyu organına hitap edilecek şekilde, derslerde etkin kullanımı sağlamak amacıyla başlatılmıştır. Eğitimde FATİH Projesi, gerek kapsamı gerekse hitap ettiği kesim itibariyle sadece Türkiye’nin değil diğer ülkelerde yapılan değerlendirmeler açısından da dünyanın önde gelen eğitim projeleri arasında yer almaktadır.

                 Genel Müdürlüğümüz bünyesinde 2009 yılından bu yana yürütülmekte olan eTwinning Faaliyeti, müfredat kapsamındaki herhangi bir konu üzerinde farklı Avrupa ülkelerindeki öğretmen ve öğrencilerin internet üzerinden çevrimiçi ortak projeler geliştirmesini sağlayarak öğretmenler arasında bilgi, uygulama, elektronik içerik ve deneyimlerin bilişim teknolojilerinin kullanılarak paylaşılmasını ve yaygınlaştırılmasını hedefleyen, www.etwinning.net adresinden erişilebilen bir uygulamadır. eTwinning Faaliyeti’nin öğretmenler için sağladığı sosyal ağ ortamında, 36 Avrupa ülkesinde 152.000´den fazla okuldan yaklaşık 350.000 öğretmen bulunmaktadır. eTwinning Faaliyeti’ne ülkemizin 33.040 okulundan 58.193 öğretmenimiz gönüllü olarak katılmış olup, günümüze kadar toplam 11.196 çevrimiçi proje gerçekleştirmişlerdir.  

                 eTwinning Faaliyeti kapsamında yapılan projelerin belirli bir standardın üstünde olduğunu göstermek amacıyla, Genel Müdürlüğümüz bünyesindeki Türkiye Ulusal Destek Servisi (UDS) tarafından kalite etiketleri verilmektedir. Projesini tamamlamış öğretmenler, yıl içinde istedikleri zaman "Ulusal Kalite Etiketi" almak için eTwinning sistemi üzerinden başvuru formu doldurarak çevrimiçi başvuru yapabilmektedir. Ayrıca, farklı bir ülkeden proje ortağı ile eş zamanlı olarak kalite etiketi alan projeler UDS tarafından "Avrupa Kalite Etiketi" almak üzere önerilmektedir. eTwinning Kalite etiketi için başvuru yapan öğretmenin proje başlatmış ve projeye önemli bir katkıda bulunmuş olması, proje süresince ortakları ile belirli ölçüde aktif işbirliği yapmış olması ve proje sonuçlarının çevrimiçi proje yürütme ortamı olan Twinspace’de görünürlüğünü sağlamış olması gerekmektedir. Projeler pedagojik yenilik, öğretim programına uygunluk, okullar arasındaki iletişim, ortak okullar arasındaki işbirliği, teknoloji kullanımı,  sonuçlar, etki ve belgeleme kriterlerine göre değerlendirilmekte olup, her yıl Eylül ayı içerisinde kalite etiketi almaya hak kazanan projelerin eTwinning sistemi üzerinden duyuruları yapılmaktadır.

               eTwinning Kalite etiketi alabilmek için öğretmenlerin  https://www.etwinning.net/ adresine kayıt olmaları, ortak arama forumlarını kullanarak proje paydaşlarını bulmaları ve projelerini eTwinning portali içerisinde proje yürütmek amacıyla hizmete sunulan Twinspace’i kullanarak yürütmeleri gerekmektedir.  eTwinning projelerinin yabancı dilde yapılma zorunluluğu olmayıp, Türkçe ulusal projeler de yapılabilmektedir. Ancak, aynı okuldan iki öğretmen proje başlatamamaktadır. Bu nedenle, mutlaka farklı okuldan en az 1 ortak ile proje başlatılmalıdır. Kalite etiketleri değerlendirme süreci, değerlendirme ölçütleri  ve aşamalı puanlama http://etwinning.meb.gov.tr/sayfa/44/projede_olmasi_gerekenler bağlantısında detaylı olarak açıklanmaktadır. 

               Bu bağlamda, eTwinning projelerinde FATİH Projesi kapsamında sağlanan donanım (etkileşimli tahta, tablet bilgisayar, v.b.) ve  Eğitim Bilişim Ağı (EBA) kapsamında sağlanan elektronik içeriklerin (video, animasyon, simülasyon, ses dosyası, görsel, v.b.) kullanımının daha çok yaygınlaştırılması amacıyla,  2016 yılı içinde yapılacak eTwinning Projelerinde FATİH projesi kapsamında sağlanan donanımları ve EBA kapsamında sunulan elektronik içerikleri etkin bir şeklide kullanan ve eTwinning Kalite Etiketi almaya hak kazanan ilk on (10) öğretmen çeşitli hediyelerle ödüllendirilecektir. Bunun için, gerçekleştirilecek eTwinning projesinde FATİH Projesi kapsamında sağlanan donanım ve yazılım kaynaklarını etkin bir şekilde kullanan ve bunu görünür kılan öğretmenlerin kalite etiketi başvuru formunda bu durumu detaylı bir şekilde belirtmesi gerekmektedir.

Ödüllendirme süreci, eTwinning kalite etiketi değerlendirme süreciyle aynı zaman ve kurallar kapsamında işletilecektir 

Ali ANBAR

FATİH Projesi Koordinatörü

19-01-2016

Yusuf paşa Mah. 11 Nisan Fuar Cad. No15 /Eyyübiye - 0414 312 89 80 0414 312 57 04 0 414 314 56 93

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.