Eyyübiyede Öncelik Yayanın
![Eyyübiyede Öncelik Yayanın](/meb_iys_dosyalar/2019_02/06134123_Oncelik_yaya.jpg)
Karayolları Trafik Kanunu’nun 74’üncü maddesinde 26 Ekim 2018 tarihinde yapılan değişiklikle artık araç sürücüleri, görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş;
- Kavşak giriş ve çıkışlarında,
- Yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken YAVAŞLAMAK, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan YAYALARA DURARAK ilk geçiş hakkını vermek zorunluluğu getirilmiştir.
İçişleri Bakanlığı tarafından ´´Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın´´ sloganıyla 2019 yılı ´´Yaya Öncelikli Trafik´´ yılı ilan edilmiş ve ülke genelinde farkındalık faaliyetleri yapılması için yıl boyu devam edecek kampanya yapılması kararlaştırılmıştır.
Yıl boyunca yapılacak kampanya faaliyetlerinin başlatılması ve etkin bir farkındalık sağlanması için 6 Şubat 2019 Çarşamba günü saat 12.00-13.30 saatlerinde tüm İllerimizde eş zamanlı olarak İl Valileri/Kaymakamlar, İl/İlçe Emniyet Müdürleri, İl/İlçe Jandarma Komutanlarının katılımı ile Devletin tüm unsurları ile farkındalık eyleminde olduğunu göstermek amacıyla etkinlik düzenlendi.
6 Şubat 2019 Çarşamba günü 12.00-13.30 saatleri arasında Müdürlüğümüze bağlı kurumlarımız personelleri ve öğrencilerin katılımı ile ´´Yaya Öncelikli Trafik´´ etkinliği gerçekleştirilmiştir.
Bu anlamlı çalışmaya destek veren tüm personellerimize ve öğrencilerimize teşekkür ederiz.