ŞANLIURFA EYYÜBİYE İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Eyyübiye MEM personeline TBM eğitimi

Eyyübiye İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü personeline Türkiye Bağımlılıkla Mücadele (TBM) eğitimi verildi. Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Eğitim Programı çerçevesinde teknoloji, tütün, alkol ve madde bağımlılığı konularında eğitim verildi.
Eyyübiye MEM personeline TBM eğitimi

Eyyübiye İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü personeline Türkiye Bağımlılıkla Mücadele (TBM) eğitimi verildi. Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Eğitim Programı çerçevesinde teknoloji, tütün, alkol ve madde bağımlılığı konularında eğitim verildi.

Yeşilay Şanlıurfa Şube Başkanı Muharrem Çelik ve TBM Formatörü Reşat Gülşen tarafından verilen eğitime, Eyyübiye İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri Hatice Çiftçi Dengiz, Osman Arpag, Şevki Dengiz, Ahmet Karakuş ve Eyyübiye İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü çalışanları katıldı.

“Bağımlılık gizlenmemeli, yardım istenmeli”

Eyyübiye İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Toplantı Salonu’nda verilen eğitimde, Yeşilay’ın kuruluşundan beri yaptığı faaliyetlerden bahseden Çelik, bağımlılıklara karşı yürüttükleri mücadelenin tamamen gönüllü bir mücadele olduğunu vurgulayarak “Neredeyse bir bataklığa sürüklenen bu insanlara seyirci kalamayız. Bunlar bizim insanımız. Hepimiz bir vücudun azaları gibiyiz. Bağımlılık, kurtulmamız gereken bir hastalıktır. Gizlenmemeli ve yardım istenmelidir” şeklinde konuştu. Milli eğitim camiasının madde bağımlılığı ile mücadelede önemli bir yeri olduğunun altını çizerek “ İlim buradan yayılıyor. Sigara içerek bir çocuğa iyi örnek olamazsınız. Geçtiğimiz yıl Eyyübiye Okuyor gibi çok pozitif bir çalışma yapıldı. Eğitimcilerin böyle çalışmalarla örnek olması lazım” dedi. 

Çelik’in ardından hazırlanan bir sunum ile madde bağımlılığı ve sonuçlarını anlatan TBM Formatörü Reşan Gülşen, bağımlılık ve alışkanlık arasında fark olduğunu belirterek, “Bir davranış yönetilebiliyorsa alışkanlık, bir davranış kişiyi yönetiyorsa bağımlılıktır” diyerek kimyasal ve davranışsal bağımlılıklar ve yol açtığı yıkımlardan bahsetti. Günümüzde hızla artan teknoloji bağımlılığı konusunda dinleyenleri uyaran Gülşen, teknoloji bağımlılığının çocukların zeka gelişimini frenleyen ciddi bir bağımlılık türü olduğunu sözlerine ekledi.

Sigaraya başlama yaşı 12 ‘ye düştü

Sigara bağımlılığının 12 yaşa kadar düştüğünü söyleyen Gülşen şöyle konuştu “ Yılda 100 bin kişi bu bağımlılıkla yaşamını yitiriyor. Bu güne kadar dünyada 5 milyon kişi yaşamını yitirdi. Tütüne harcanan para 20 milyar dolar ve ondan kaynaklı hastalık ve tanısına harcanan para ise 30 milyar dolar. Sigara, bir sonraki maddeye geçişin ilk adımıdır”
Bağımlı olmayan bireylerin bağımlılık sürecine girme riskini en aza indirmek amacıyla verilen eğitimde madde bağımlılığının küresel bir sorun olduğu ve topyekûn bir mücadelenin gerekli olduğu mesajı verildi.

03-01-201903-01-201903-01-2019

Yusuf paşa Mah. 11 Nisan Fuar Cad. No15 /Eyyübiye - 0414 312 89 80 0414 312 57 04 0 414 314 56 93

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.