ŞANLIURFA EYYÜBİYE İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Eğitici eğitimi "KAPSAYICI EĞİTİM ÖĞRETMEN EĞİTİMİ MODÜLÜ GELİŞTİRİLMESİ" Programı

Eğitici eğitimi  "KAPSAYICI EĞİTİM ÖĞRETMEN EĞİTİMİ MODÜLÜ GELİŞTİRİLMESİ" Programı

Değerli öğretmenlerimiz,

"Kapsayıcı Eğitim Öğretmen Eğitimi Modülü Geliştirilmesi" programı Milli Eğitim Bakanlığınca, UNICEF işbirliği ve Erciyes Üniversitesi koordinatörlüğünde, başta dezavantajlı çocuklar (özel eğitime muhtaç çocuklar, geçici koruma altındaki mülteci çocuklar, şiddete maruz kalmış çocuklar vb.) olmak üzere tüm çocuklara hizmet sunan eğitim personeli kapasitesini güçlendirmeyi ve her çocuğun kaliteli kapsayıcı bir eğitime erişmesini amaçlamaktadır. Bu bağlamda, kapsayıcı eğitime yönelik mesleki gelişim eğitimi programı geliştirilerek ihtiyaçlar doğrultusunda on başlık altında modüller oluşturulmuştur.

- Kapsayıcı eğitime giriş

- Kapsayıcı öğretim ve değerlendirme

- Kapsayıcı öğrenme ortamları (fiziki ve psiko-sosyal)

- Okul, aile ve toplum işbirliği

- Engeli olan çocuklarla çalışmak

- Türkçenin ikinci dil olarak öğretilmesi

- Şiddete maruz kalmış çocuklarla çalışmak

- Geçici koruma altındaki çocuklarla çalışmak

- Göç ve terörden etkilenmiş çocuklarla çalışmak

- Doğal afetten etkilenmiş çocuklarla çalışmak

Oluşturulan modüller, öğretmenlerin etkili bir kapsayıcı eğitim verebilmeleri için planlama, tasarlama ve uygulama becerilerinin geliştirilmesini sağlamayı amaçlamaktadır. Bu modüllerin hazırlanmasında aktif öğrenme ve yansıtıcı yaklaşım ilkeleri benimsenmiştir. Öğrencileri ezberci bir yaklaşımdan kurtararak bireysel ihtiyaçlarına göre kendi öğrenmelerini yönetebilecekleri yeterliğe getirebilmek ancak öğretmenlerin bu tür dersleri planlama, tasarlama ve uygulama kapasitelerinin artırılması ile sağlanabilir. Bu bağlamda programın geliştirilmesinde uygulamaya dayalı yetişkin eğitiminin esasları dikkate alınmıştır. Buna göre program mümkün olduğunca katılımcıların kendi deneyimlerini ve bilgilerini harekete geçirerek ve bu deneyimler üzerine yeni beceri, değer ve tutumların inşa edilmesini sağlayacak şekilde organize edilmiştir. Eğiticiler ve katılımcılar kendilerini birbirlerine karşılıklı olarak öğrettikleri ve birbirlerinden öğrendikleri bir sürecin içinde bulacaklardır.

Geliştirilen modüllerin öğretmenlerimize etkili bir şekilde aktarılması için eğitici eğitimleri gerçekleştirilecektir. "Kapsayıcı eğitime giriş modülü" tüm eğiticilerimize seçtikleri modüller ile birlikte verilecektir. Eğitici eğitimleri Ağustos ve Eylül aylarında gerçekleştirilecektir. Eğitici eğitimini almış olan öğretmenlerimiz, Eylül-Kasım döneminde kendi ilinde diğer öğretmenlere mahalli hizmet içi eğitimler verecektir. Eğitimlere katılmak isteyen öğretmenlerimizin sisteme giriş yaparak ilgili alanları doldurmaları gerekmektedir.

Eğitici eğitimi almak isteyenlerin başvuruları https://veri.meb.gov.tr/FormaGit.aspx?1425 adresinden alınacaktır.

Katılımınız için teşekkür ederiz.

Yusuf paşa Mah. 11 Nisan Fuar Cad. No15 /Eyyübiye - 0414 312 89 80 0414 312 57 04 0 414 314 56 93

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.