ŞANLIURFA EYYÜBİYE İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ÇANAKKALE ZAFERİNİN 100. YILI COŞKUYLA KUTLANDI

ÇANAKKALE ZAFERİNİN 100. YILI COŞKUYLA KUTLANDI

             Çanakkale Zaferinin 100. Yıldönümü ve 18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma Günü dolayısıyla düzenlenen törene  Şanlıurfa Vali Vekili Meral UÇAR, Büyükşehir Belediye Başkanı Celalettin GÜVENÇ, Garnizon Komutanı İhsan BAŞBOZKURT, İl Milli Eğitim Müdürümüz Metin İLCİ, İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Ahmet DEMİR, Şehit Aileleri, Gazilerimiz ile diğer protokol üyeleri katıldı. Tören Şanlıurfa Şehit Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğinin Şehitlik anıtına çelenk sunumu ile başladı. Çelenk sunumunun ardından saygı duruşuyla beraber üç el saygı atışı yapıldı. İstiklal Marşının okunmasının ardından Şanlıurfa Vali Vekili Meral UÇAR, Büyükşehir Belediye Başkanı Celalettin GÜVENÇ, Garnizon Komutanı İhsan BAŞBOZKURT Şehitlik Özel defterini imzaladı. Daha sonra şehitlerimizin temsili mezarlarına karanfil bırakıldı.

18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma Programı Okulumuz Eyyübiye İlçesi Şair Nabi Anadolu Lisesi tarafından İl Milli Eğitim Müdürlüğü konferans salonunda düzenlenen etkinliklerle devam etti. Günün anlam ve önemi belirten bir konuşma yapan Okul Müdürümüz Bülent ERKAN; ´´ Kılıcı kullanan bilek ve yüreği ahlakla adaletle, sevgiyle ve birlik duygusuyla beslemek gerekir diyen Şeyh Edebali’ nin bilgeliği ile yoğrulan Osman Gazinin deyişiyle; ya biz ya onlar, ya yurdumuz bize ya onlara. Şimdi helallik alalım, vurulursak helal vurulalım, şehit olalım, gazamız mübarek olsun düsturunu , kalplerine yazan kahramanlarımızı rahmetle, şükranla anmanın huzurunu yaşıyoruz. İnancımız odur ki ; o kahramanlar şehadet şerbetini içerken görevlerini yerine getirmenin ilahi hazzını tattılar. Tattılar da karşılarında nefret kusan düşmanın acizliğine gülerek , canlarından aziz bildikleri vatanlarına düşman çizmesini bastırmadılar.´´ dedi.

 

Burada Şehitlerle ilgili ”Çanakkale Geçilmez” isimli serginin gezilmesinin ardındanŞehit Aileleri Derneği Başkanı Mustafa Yavuz, “Çanakkale bir destandır. Hem de unutulmaz bir destan, Çanakkale milletimizin meşalesidir.Geçmişini aydınlattığı gibi geleceğini de daima aydınlatacak olan muhteşem bir destandır.Çanakkale şuuru sadece o günü anmakla bitmez.O şuurla vatana ve millete değer vermekle mesele gerçek değerini bulur” dedi. Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürlüğünün organize ettiği, Okulumuz Şair Nabi Anadolu Lisesi tarafından sahnelenen programa geçildi. Öğrencilerin hazırlamış olduğu Oratoryo (Çanakkale Ruhuyla Yeniden Dirilmek) ve Tiyatro (Kınalı Hasan) duygulu anların yaşanmasına sebep oldu.

Yusuf paşa Mah. 11 Nisan Fuar Cad. No15 /Eyyübiye - 0414 312 89 80 0414 312 57 04 0 414 314 56 93

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.