ŞANLIURFA EYYÜBİYE İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 106. Yıl dönümünde İl Milli Eğitim Müdürlüğü Tarafından Anma Programı Düzenlendi

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 106. Yıl dönümünde İl Milli Eğitim Müdürlüğü Tarafından Anma Programı Düzenlendi

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 106. yıl dönümü münasebetiyle İl Milli Eğitim Müdürlüğünün düzenlediği ve Şanlıurfa Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğretmen ve öğrencileri tarafından hazırlanan anma programı Mehmet Akif İnan Konferans salonunda gerçekleştirildi.

"Bir Destandır Çanakkale" isimli resim sergisinin açılışıyla başlayan anma programı, saygı duruşu, İstiklal Marşı'nın okunması ve Kur'an-ı Kerim tilaveti ile günün anlam ve önemini belirten konuşmaların yapılmasıyla devam etti.

 

Cumhurbaşkanlığı tarafından gönderilen Devlet Övünç Madalyalarının iki şehit ailesi ile iki gaziye takdiminden sonra kürsüye gelen Vali Abdullah Erin, burada yaptığı konuşmada Çanakkale şehitlerini, cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile tüm şehitleri rahmet ve minnetle andı.

 

18 Mart'ın aynı zamanda şehitler günü olduğunu hatırlatan Vali Erin, "Yeryüzünde eşini ve benzerini kimsenin gösterme imkanı bulamadığı büyük zaferin aynı zamanda şehitler günü olarak kutlanması da farklı bir öneme sahiptir. Vatanımız, bayrağımız, kutsal değerlerimiz, dinimiz, inancımız için toprağa verdiğimiz yüzbinlerce şehidimiz var. Kurtuluş Savaşındaki, Çanakkale'deki, Kıbrıs'ta, Kore'de, Suriye'de, Anadolu topraklarında emperyalistler ve onların uşakları olan terör örgütleriyle mücadelede verdiğimiz şehitlerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyoruz. Bugün aramızda bulunan gazilerimizi ve şehit yakınlarımızı da hürmet ve saygıyla selamlıyorum." diye konuştu.

 

Çanakkale Savaşlarının sebepleri, düşman donanmasının durumu ve kahraman Mehmetçiklerin mücadelesinden çarpıcı anekdotlar aktaran Vali Erin, aynı düşmanların bugün de iş başında olduklarını belirterek, "Birlik ve beraberliğimizi bozmak için her türlü hile ve tuzağa başvururken, diğer taraftan da ülkemizi kuşatmaya çalışıyorlar. Hemen yanı başımızda süper devletler olarak bildiğimiz devletlerin terör örgütlerine verdiği açık desteğin temel sebebi budur. Aynı şekilde Irak'ta gerçekleştirilen oluşumların altındaki temel sebep de budur. Diğer taraftan Kıbrıs'ta bize dayatmak istedikleri planların da temel sebebi budur. Doğu Akdeniz'de bizi hapsetmeye, Ege'de bizi neredeyse karaya mahkûm etmek suretiyle denizle bağımızı koparmaya çalışmalarının temel sebebi de budur. Dikkat ederseniz, bu hesapların hepsinin içinde Çanakkale'de mücadele ettiğimiz milletler, devletler ve emperyalist zihniyetler var. Karşıt medeniyet düşüncesini temsil edenler var. Ama biz buradayız, millet olarak tek yumruk, ayrımı bir tarafa bırakarak Çanakkale'de bunların karşısında durduğumuz gibi bugün yine Çanakkale'deyiz, Trakya'dayız, Karadeniz'deyiz, Urfa'dayız, Mardin'deyiz, Suriye'deyiz, Libya'dayız. Milletimizin çıkarlarının olduğu her yerdeyiz ve her yerde olmaya Allah'ın izniyle devam edeceğiz." diye konuştu.

 

Büyükşehir Belediye Başkanvekili Faruk Bayuk ile Şanlıurfa Şehit Aileleri Derneği Başkanı Mehmet Yavuz'un da birer konuşma yaptığı program, mektup yazma yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesi, sinevizyon gösterimi, Şanlıurfa Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri tarafından şiirlerin okunması ve şehitler oratoryosu sunumun ardından sona erdi.

18-03-202118-03-202118-03-202118-03-202118-03-202118-03-202118-03-202118-03-2021

 

Yusuf paşa Mah. 11 Nisan Fuar Cad. No15 /Eyyübiye - 0414 312 89 80 0414 312 57 04 0 414 314 56 93

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.